ثبت نشان حلال - ثبت ایران کد - ثبت استاندارد

نشان حلال , ایران کد , استاندارداخذ ایران کد

با توجه به قوانین مندرج در قانون اساسی کشور و قانون تجارت الکترونیک به منظور ایجاد نظم و طبقه بندی ملی کالاها و خدمات برای آنها شناسه مشخصی تحت عنوان ایران کد تهیه شده است.ایران کد یا کد ملی کالا در واقع نظامی می باشد که میتوان از طریق آن کالا و خدمات را طبقه بندی و شناسایی نمود. این شناسه ارائه شده دارای کد 16رقمی می باشد که معرفی کننده کالا و خدمات است. این کد در حقیقت زبان مشترکی در سطح بین الملل می باشد. اطلاعات مربوط به عرضه کننده محصول ، اطلاعات فنی آن و استانداردهای ملی از طریق این کد 16 رقمی مشخص می گردد. این کد به منظور شفاف سازی بازار، کمک به توسعه اقتصادی وتجارت الکترونیک و جلوگیری از قاچاق کالا انجام شده شده است.

جهت اخذ ایران کد از کجا شروع کنیم ؟

اولین گام بهره جستن از تجربیات و اطلاعات یک کارشناس و مشاوری آگاه و با تجربه می باشد. مرکز ثبتی خاقان با دارا بودن دپارتمان تخصصی در زمینه اخذ ایران کد میتواند یاری رسان شایسته ای برای شما متقاضی محترم اخذ ایران کد باشد. به منظور تکمیل اطلاعات خود در این زمینه به کادر مشخص شده در این صفحه با عنوان توضیحات تکمیلی مراجعه فرمایید.

ایران‌کد چیست؟

ایران‌کد یا نظام ملی طبقه‌بندی و خدمات شناسه کالا و خدمات ایران، در واقع دستگاهی است جهت شناسایی، طبقه‌بندی، کدگذاری و در انتها شناسنامه‌دار کردن اقلام کالاهایی که در چرخه بازرگانی کشور معامله می شوند . بر این مبنا هر کالایی که به ایران‌کد شناسانده شود در بدو امر مورد شناسایی قرار میگیرد.
تفاوت ایران‌کد و بارکد چیست؟
ایران‌کد در حقیقت نظامی میباشد که امکانات طبقه‌بندی و شناسایی کالاها را میسر میسازد . خروجی این نظام یک شناسه یا کد ۱۶ رقمی است که به عنوان کلید شناسایی یک کالا مطرح است. حال آنکه بارکد تنها یک فونت برای نشان دادن کدها میباشد.
دیتاماتریس چیست؟
دیتاماتریس مثل بارکدها گونه ای از نمایش کد میباشد. وجه افتراق این نماد با بارکدها در این می باشد که اطلاعات را در دو بعد ذخیره می نماید. در این صورت شکل این نوع نماد به حالت یک مربع شطرنجی سیاه و سفید میباشد.
خدمات ایران کد
1.خدمات صدور کد ملّی نظام ایران‌کد برای هرگونه کالایی که در سطح کشور عرضه می‌شود بر مبنای اطلاعات اظهاری ارایه دهنده آن کالا یک کد ملّی شانزده رقمی صادر کرده و شناسنامه آن کالا را در کالبد کاتولوگ الکترونیکی انتشار مینماید.
کد ملی ۱۶ رقمی کالا معنا و تفاوت آن با کد ۱۳ رقمی GS1
کدملی 16 رقمی کالا از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. بخش اول شامل ۷ رقم ابتدایی از سمت چپ این کد است و نشان‌دهنده جایگاه محصول در ساختار ملی طبقه‌بندی کالا است. در ادامه ۵ رقم میانی کدملی کالا نشانگر مشخصات مرجع عرضه‌کننده کالا است.
بارکد‌ها و ابزار شناسایی
بارکدها و سیستم شناسایی GS1 در طی 30 سال منافع زیادی برای مصرف‌کنندگان در جهان به ارمغان آورده است. GS1یک سیستم جهانی را مدیریت می‌کند که این سیستم به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که به طور جهانی و منحصر به‌فرد اشیاء و کالاهای فیزیکی‌شان را مانند اقلام تجاری ،سرویس و محصولات را معرفی نمایند.
معرفی GS1 ایران
مرکز ملی شماره‌گذاری کالا و خدمات ایران در سال 1374 توسط موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی به عنوان نماینده رسمی سازمان GS1 بین‌الملل در ایران تأسیس گردید. این مرکز خدمات مختلف و گسترده‌ای را در قالب ارائه استانداردها و راهکارهای نوین در اختیار اداره ثبت شرکتها فعال در این زمینه می گذارد .

سیستمهای کدینگ و ایران کد چه کمکی به فروشنده خواهد کرد؟

این سئوالی است که بارها و بارها توسط اعضاءمحترم ایران کد پرسیده می شود. به طور خلاصه طبقه بندی کالا و شناسایی سریع آن یکی از الزامات انبارداری و فروش در عصر حاضر است. اگر در هنگام ایجاد یک فرصت فروش مناسب، زمان زیادی را برای شناسایی کالا سپری کنید امکان از دست دادن آن معامله افزایش می یابد .

نقش ایران کد در خصوص کالاهای استاندارد و غیر استاندارد:

نقش سیستم ایران کد در تشخیص کالاهای استاندارداز غیراستاندارد یکی دیگر از مباحث مورد توجه در این خصوص است. سیستم ایران کد در واقع برای هر نوع کالایی تعریف شده و استفاده از آن به دو دلیل انجام خرید آسان و ارائه اطلاعات جامع بسیار مفید است.کارشناسان ثبت شرکت ایلیا آماده ارائه خدمات تخصصی در این زمینه به شما عزیزان می باشند

عمده ترین مشکلات ناشی از نبود سیستم کدینگ ملی کالا به شرح زیر است:

نبود زبان مشترک برای ارتباطات درون و برون سازمانی و شناسایی یکسان کالاها در سطح تمامی سازمانهای کشور
2.نبود اطلاعات از تواناییهای بالقوه بخشهای گوناگون صنعت و تجارت
3.دشواری در جمع آوری اطلاعات و آمار تولید، واردات، صادرات

اخذ استاندارد

متقاضیان اخذ استاندارد باید بدانند که مجوز صنایع و یا جواز از اتحادیه مربوط به نوع فعالیت آنها از مدارک الزامی جهت دریافت نشان استاندارد می باشد و چنانچه مجوز صنایع را دریافت نکرده باشید گواهی استاندارد برای شما صادر نمیگردد. استانداردها با توجه به نوع محصول تولیدکنندگان متفاوت می باشد به عنوان مثال در صورتی که استاندارد شما برای کالا تولیدی ماشین لباسشویی می باشد از طریق آن نمیتوانید یخچال تولید نمایید و برای این کار باید تقاضای جداگانه ای را به سازمان صنایع و معادن ارائه دهید. علاوه بر این استاندارد بودن فضا و شیوه تولید نیز جزء لاینفک شرایط اخذ پروانه استاندارد می باشد. شما متقاضیان گرامی به منظور کسب اطلاعات تکمیلی میتوانید به قسمت توضیحات تکمیلی مشخص شده در این صفحه مراجعه نمایید.

اخذ پروانه استاندارد

اخذ مجوز فعالیت، برابر با نوع محصولی که واحد میخواهد آن را تولید کنداجباریمیباشد، در نتیجه بعنوان نمونه برای تولید یخچال نمی شود از مجوز ماشین لباسشویی بهره جست و باید نخست جهت تولید، تقاضایی از صنایع و یا اتحادیه صنفی مرتبط درخواست کرد و گواهی فعالیت و یا پروانه کسب را اخذ نمود.
راهنمای دریافت پروانه استاندارد اجباری
دارا بودن مجوز صنایع و یا جواز اتحادیه جهت اخذ پروانه استاندارد الزام قانونی دارد و بدون دارا بودن آن پروانه به صدور نخواهد رسید. ضوابط و طریقه دریافت مجوز در استانهای مختلف کشور توانایی و پتانسیل این را دارد که ساده و یا خیلی سخت باشد. با مراجعت به ارگان مربوط به حیطه ی فعالیت خود قادرید از شرایط اخذ مجوز اطلاع حاصل نمایید.
امکانات تولید :
یکی دیگر از الزمات اخذاستاندارد دارا بودن فضا و امکانات مکفی جهت خط تولید و کنترل کیفی است. اما لزوما دارنده کارخانه بودن و یا همه محصول را بطور کامل تولید کردن اجباری و الزامی نیست بدین مفهوم که واحد قادر است یک خط کوچک مونتاژ نهایی دارا باشد و قطعات را از بازار و یا دیگر واحدهای تولیدی خریداری کند.
درخواست کتبی از اداره کل استاندارد :
تقاضا به شکل کتبی برمبنای درخواست اخذ پروانه استاندارد از اداره کل استاندارد استان مربوطه درخصوص کسب مجوز تولید آزمایشی و نمونه برداری از خط تولیدتنظیم میگردد. که معمولا بسته به نوع محصول در تعداد محدود به واحد اجازه تولید داده می شود و واحد تولیدی به هیچ وجه اجازه عرضه کالای تولید شده به بازار را تا زمان اخذ پروانه استاندارد ندارد.
تهیه استاندارد ملی مربوطه :
با مراجعه به استاندارد و آگاهی یافتن از شماره کتاب استاندارد ملی،کتابمرتبط آن را تهیه نموده که تبعیت از مجموعه قوانین درج شده در آن اجباری بوده و شاخص دریافت پذیرش از آزمونهای استاندارد برابری کامل با بندهای استاندارد ملی است و در حالت نداشتن مطابقت نتیجه آزمون رد شدن میباشد.
استخدام کارشناس کنترل کیفیت :
واحد تولیدی بایستی به استخدام کارشناس کنترل کیفیت ( معمولا با تحصیلات لیسانس ) در رشته اعلامی توسط موسسه استاندارد مبادرت ورزیده و در نامه ای به شکل مکتوب وی را به اداره کل استاندارد استان مربوطه معرفی نماید ، پس از تایید شدن صلاحیت شخص و در طول دوره تخصصی آزمونها و قبولی برای او پروانه تایید صلاحیت صادر خواهد گردید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ استاندارد

فهرست مدارک و شرایط مورد نیاز جهت صدور پروانه کاربرد علامت استاندارد
درخواست كتبي واحد متقاضي
تصوير آگهي ثبت واحد توليدي/خدماتي در روزنامه رسمي
تصوير پروانه تاسيس /پروانه بهره برداري/پروانه فعاليت از مراجع قانوني
تصوير آگهي ثبت نام/علامت تجارتي
ارائه مدارک و مستندات زیر در صورت وجود:-تصویرپروانه كاربرد علامت استاندارد معتبر براي حداقل يكي ديگر از محصولات. گواهينامه معتبر استقرار سيستم مديريت كيفيت ايزو 9001(موضوع بند6-1-1-5 روش اجرائي 221/42/ر) يا ISO22000يا HACCP
مدارك مبني بر دارا بودن "ايران كد"از وزارت بازرگانی
ارائه پرسشنامه اطلاعات فني تائيد شده
ارائه مدارک مبنی بردارا بودن آزمايشگاه اختصاصی يا قرارداد رسمی یک ساله با آزمایشگاه
معرفی نامه مسئول كنترل كيفيت
مدرك مبني بر دارا بودن شناسه صنعتي ومعدني
مستندات مربوط به ارسال نتايج آزمون نمونه حاصل از توليد آزمايشي
وضعيت واحد از نظر مناسب بودن توليد/ارائه خدمت،امكانات،نيروي انساني
برقراري نظام كيفيت درحد لازم در واحد
مفاصا حساب پرداخت تمام هزينه هاي قانونی

نشان حلال

حلال کلمه ایست که دارای ریشه عربی می باشد و برای غذاها و نوشیدنیها به کاربرده می شود و البته بیشترین کاربرد آن برای مسلمانان می باشد، به این دلیل که مهمترین خواسته مسلمانان غذای حلال است. درج این پروانه برروی کالا و خدمات باعث میگردد مصرف کنندگان نسبت به کالاهای مورد خریداری خود اطمینان خاطر داشته باشند. این محصولات با گواهی حلال در سرتاسر جهان موجود می باشند. این نشان به عنوان یک نشان جهانی از جانب کشورهای اسلامی مطرح شده است و بر روی مواردی از جمله : غذا ، دارو ، مواد بهداشتی ، مواد آرایشی و... درج می گردد. اگر شما می خواهید در زمینه تولید مواد فوق و به ویژه صادرات آنها به کشورهای اسلامی فعالیت نمایید جهت حصول اعتماد مشتریان خود و موفقیت بیشتردر بازار هدف ارجح است که نسبت به اخذ نشان حلال برای تولیدات خود اقدام نمایید.

اخذ نشان حلال

تقاضا و هزينه : کامل کردن فرم پرسشنامه و پرداخت هزينه
بازرسي و گزارش : بازرسي از محل و نمونه برداري و تجزيه و تحليل
تائيد واجد شرايط بودن و گواهي : اظهار نظر و تائيد و صدور گواهي

مزایای لوگوی نشان حلال

اطمينان : به مصرف كنندگان مسلمان نسبت به محصول خریداری شده اعتماد ميدهد
صلاحيت : تائيد مي كند كه محصولات حلال هستند و سيستمي جهت نظارت غذاي حلال وجود دارد
برچسب زدن : گزينه اي را به اطلاع كليه مصرف كنندگان در مورد خريد غذا و آشامیدنی مي رساند
گسترش محصول ، جايگاه ويژه بازار : مزيت رقابتي بر روي ديگر شركتها
كيفيت : خاطر نشان مي كند كه محصول نه تنها مقررات حلال بلكه شيوه هاي اكيدا بهداشتي را رعايت مي كند